SEO optimalizácia pre vyhľadávače a jej výhody

SEO je skratka anglického výrazu Search Engine Optimization a v preklade do slovenčiny znamená optimalizáciu pre vyhľadávače. O čo vlastne ide a aké výhody prináša optimalizácia webu?

Čo je SEO optimalizácia

SEO optimalizácia pre vyhľadávače je vlastne súhrn rôznych aktivít, ktorých cieľom je dosiahnuť lepšie pozície optimalizovaného webu vo výsledkoch vyhľadávania. To znamená, že kvalitne optimalizovaný web by sa pri vyhľadávaní mal objaviť na popredných miestach. Ide o lepšie umiestnenie vo vyhľadávači v neplatených výsledkoch vyhľadávania. Aké kroky optimalizácia zahŕňa? Delí sa na optimalizáciu on-page (na stránke) a optimalizáciu off-page (mimo stránky). Pokiaľ ide o on-page optimalizáciu, zahŕňa najmä vhodné umiestnenie kľúčových slov na webe, prehľadnosť webu, kvalitné texty, obsah a štruktúru webu, ale tiež faktory ako title, doména, či meta značky. Pri off-page optimalizácii sa jedná hlavne o faktory ako budovanie spätných odkazov, registrácia webu v katalógoch, aktivity na sociálnych sieťach a podobne.

Výhody SEO optimalizácie

Ak by sme si porovnávali SEO optimalizáciu napríklad s reklamou, má nesporne hneď niekoľko výhod:

  • Zlepší pozíciu webu vo vyhľadávačoch. Čo je azda jej najväčšia výhoda. Lepšia pozícia znamená viac klikov a viac návštev webu!
  • Je lacnejšia ako klasická reklama. A navyše jej účinok je dlhodobejší.
  • Znamená prísun nových návštevníkov na web. Keďže vďaka SEO optimalizácii sú oslovované cieľové skupiny, ktoré majú o oblasť vášho podnikania skutočný záujem, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že z návštevníkov webu sa stanú aj skutoční zákazníci.
  • Pomáha pri budovaní dôveryhodnosti webu, respektíve značky. A to napríklad budovaním siete spätných odkazov z relevantných a obsahovo príbuzných webov.
  • Má dlhodobé účinky. Zlepšenie pozície webu vo vyhľadávačoch nie je krátkodobé. Ak aj po čase web klesne, ďalšími aktivitami je možné pozíciu opätovne veľmi jednoducho zlepšiť.

Investícia do SEO optimalizácie teda určite má význam. A čo je dôležitejšie, táto investícia sa vráti v podobe merateľných výsledkov. Máte záujem o SEO Audit vášho webu? Neváhajte kontaktovať SEO agentúru.

 

Autorské právo: rawpixel / 123RF Reklamní fotografie